Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Čas novoročních předsevzetí je opět zde

5.1.2016

Mgr. Katarína Žiaková
Klinický psycholog a psychoterapeut, POLIKLINIKA AGEL Ostrava

zpět na Blogy

Nový rok jako i celé období vánočních svátků přímo vybízí k tomu, abychom se poohlédli a řekli si, co se nám v uplynulém roce povedlo, na co můžeme být pyšní a naopak co bychom mohli změnit nebo dělat jinak. Obávám se, že mnohdy jde spíše o naše přání než skutečná předsevzetí. Z hlediska dosažení dlouhodobých cílů jsou obecně silnější naše vnitřní motivace. Tedy rozhodnout se pro změnu pro naše vlastní uspokojení, vlastní vyrovnanost, ne proto, abychom se stali lepšími v očích někoho druhého.

Hlavní je si uvědomit, že těžké chvilky určitě přijdou. Je potřeba je předvídat a naučit se jim vyhýbat. A když nás nutkání vrátit se ke starým způsobům láká, je třeba dokázat se zastavit a zeptat se samého sebe: opravdu mi to stojí za to, opravdu mi to pomůže a v čem? Je důležité vydržet a nevzdat se při prvním zaškobrtnutí. Dobré je mít nějakého „sparing“ partnera, někoho na koho se právě v té kritické chvilce můžeme obrátit, někoho, kdo nás podpoří a povzbudí. Nejhorší je vyměnit jeden návyk za jiný.

Někde jsem četla, že po Novém roce většina fitcenter hlásí nárůst klientů, který se ale rychle srovná na předchozí úroveň. Z části to bude asi souviset s tím, co jsem zmínila na začátku - naše předsevzetí často zaměňujeme za přání. Předsevzetí od nás ale vyžaduje změnu myšlenkového nastavení a značné úsilí.

Dávat si vůbec novoroční předsevzetí?

I když možná většina novoročních předsevzetí skončí brzy v zapomnění, nevylívala bych vaničku i s dítětem. Už to, že o nějakých změnách, cílech, uvažujeme, posouváme své mentální nastavení a stáváme se připravenější pro to skutečně začít něco dělat.