Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Leden, aneb shazujeme vánoční kila

8.1.2016

Olga Plačková
vedoucí nutriční terapeut, Vítkovická nemocnice

zpět na Blogy

Leden je pro nás pracovníky v nutriční poradně jedním z nejrušnějších období roku. Již začátkem prosince si k nám volají klienti o termíny ke konzultaci se slovy, že o Vánocích určitě přiberou a kila půjdou nahoru.

Po svátcích se mne pak lidé často ptají, jak po období Vánoc uklidnit žaludek a trávení vůbec.Zásadní je omezit konzumaci kalorických mastných i přeslazených jídel. Vhodné je také se celkově zaměřit na zásady zdravé výživy: stravu přijímat pravidelně, nepřejídat se a hlavně udělat si na jídlo čas. Důležité je zařadit do jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce a přijímat dostatečné množství tekutin. Doporučuji i  popíjet bylinkové čaje na podporu trávení.

Detoxikační kůry a drastické diety – jsou vhodné?

Osobně nedoporučuji dodržovat různé drastické detoxikační  diety. Souhlasím však s názorem, že strava doplněná o popíjení ovocných či zeleninových šťáv je pro náš organismus žádoucí. Doplníme tak totiž potřebné vitamíny a minerální látky, které jsou v ovoci a zelenině obsaženy.

Moje rada tedy zní - řídit se zásadami zdravé výživy a nevynechávat tak další pro nás důležité makronutrienty jako bílkoviny (proteiny), tuky (lipidy) a cukry (sacharidy), které jsou pro naše tělo  základními živinami.

Každému, kdo usiluje o redukci povánočních kil, přeji mnoho úspěchu a pevnou vůli! Ze zkušenosti vím, že lidé, kteří chtějí opravdu zhubnout, svůj boj nevzdají. S kolegyněmi v naší nutriční poradně se snažíme všechny klienty maximálně podporovat a ukázat jim, že i zdravě se žije hravě.