Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Alternativní medicína nezatracuje klasické postupy a léky

17.2.2016

MUDr. Olga Pavlová
lékařka oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Podhorské nemocnice

zpět na Blogy

Medicína by dle mého názoru měla být komplexní. Proto jsem se rozhodla blíže se seznámit a také v praxi uplatňovat některé postupy spadající mezi metody tzv. alternativní. Někteří pacienti se mě ptají, zda lékař, který se rozhodl uplatňovat i některé tyto principy, zatracuje klasické léky.

Odpověď zní: Určitě ne. Klasické léky a postupy západní medicíny mohou v akutních případech zachránit život. U chronických onemocnění mohou zmírnit jejich příznaky a někdy je jejich užívání téměř nevyhnutelné. Nicméně je potřeba upozornit, že ve většině případů jsou léky schopné projevy nemoci pouze potlačit, ale nevyřeší její příčinu.

Někde jsem četla zajímavé přirovnání, které ráda používám. Představme si, že jedeme autem a najednou nám začne svítit kontrolka, že v motoru chybí olej. Přirozeně na ni reagujeme tak, že do motoru olej dolejeme. Nikoho by zřejmě nenapadlo odpojit kontrolku, aby nás konečně přestala otravovat a omezovat blikáním, protože by se nám motor brzy zadřel. Přesně ale tato druhá situace se děje při používání léků. Naše tělo se nám snaží skrze nemoc nebo bolest signalizovat, že možná děláme něco špatně, ale my místo toho, abychom se zamysleli, co se nám snaží naše tělo říct, signály prostřednictvím léků potlačíme a pokračujeme dál po špatné cestě. Pak se divíme, že je to ještě horší a že nám ty léky vlastně moc nepomohly. Pochopitelně, nemoc nikam nezmizela. Proto stále více lidí hledá jiné možnosti léčby.

Najít a vyřešit příčinu onemocnění však není vůbec jednoduché, protože dost často bývá zakotvena hluboko v podvědomí v podobě například neodpuštěné křivdy, viny, strachu, zhrzené lásky, nelibosti z dlouhodobého setrvávání v nevyhovujících podmínkách či vztahu nebo i nesprávného postoje či lpění na nějakém přežitém přesvědčení atd.  Odhalení příčiny vyžaduje uvědomění, vnímavost, sebereflexi a práci na sobě samém, což je do jisté míry nepohodlné. Je to cesta na dlouhou trať a do té doby je potřeba užívat klasické léky, a to zejména v případech, kdy už nemoc stačila vytvořit strukturální a těžké funkční změny v organizmu, protože zde jsou již možnosti léčby alternativními metodami, konkrétně akupunkturou, velmi omezené.

Akupunktura působí hlavně ve fázi reverzibilních funkčních poruch, tedy takových, které se ještě dají vrátit k normálu. To ovšem neznamená, že bychom ji nemohly požít například ke zmírnění bolesti při neléčitelné nemoci.  S výhodou lze samozřejmě západní i alternativní léčebné metody kombinovat.