Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Alternativní medicína, homeopatie – co tyto pojmy vlastně znamenají? Jsou to synonyma?

14.3.2016

MUDr. Olga Pavlová
lékařka oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Podhorské nemocnice

zpět na Blogy

Pojem alternativní medicína v sobě skrývá velké množství metod terapie, z nichž většina není používána oficiální medicínou. Mezi jednotlivými pojmy lidé často tápou, proto se tentokrát podíváme na to, co to vlastně ta homeopatie je.

Homeopatie, čili léčba podobného podobným, je pouze jednou z mnoha možností alternativní léčby. Jedná se o asi 200 let starou metodu, jejíž podstatou je přínos informace do našeho organismu, na kterou určitým způsobem organismus reaguje.

Každého moderně smýšlejícího člověka zřejmě napadne otázka, jak je možné, že homeopatický lék přináší informaci a jak může vůbec fungovat, když je účinná látka natolik naředěná vodou, že již v léku vůbec přítomná není. Pochopení odpovědi na tuto otázku vyžaduje jednak znalost, jak je člověk uzpůsoben, a také do jisté míry pokorný přístup k omezenému rozsahu našeho aktuálního vědění a hlavně vnímání. Nejen člověk, ale i vše živé, se skládá ze dvou typů energií - hrubohmotné a jemnohmotné. Hrubohmotná energie znamená materiál nebo hmotu, kterou jsme schopni svými smysly vnímat – tedy ji vidíme, můžeme si ji osahat nebo i ochutnat. Pokud zůstaneme u příkladu člověka, jedná se například o kůži, vlasy, svaly atd.

Kromě toho však obsahujeme i energii jemnohmotnou, tj. takovou, kterou většina z nás svými smysly vnímat nedokáže. Neznamená to však, že neexistuje. Mohli bychom použít příklad ultrazvuku. Víme, že existuje, máme přístroje, které ho vytváří i detekují, ale slyší ho někdo z nás? Už ho někdy někdo uviděl nebo nahmatal? Ne, ale používáme ho. Stejně tak existuje energie, která proudí v našem těle v určitých (akupunkturních) drahách a kterou potřebujeme k životu. To je ta, kterou tradiční čínská medicína nazývá čchi, Indové pránou apod. Tuto energii získáváme z potravy, z přírody, z modlitby, z meditace nebo činnosti, kterou rádi provádíme.

Vraťme se nyní k homeopatii. Homeopatický lék nese právě informaci jemnohmotnou. Již tedy víme, že funguje na bázi energetické, nikoliv materiální. Obsahuje energetickou informaci například některé rostliny, kterou si organismus umí „osahat“ lépe než tu materiální a použít ji ke zvýšení sebeobranných možností proti určité nemoci nebo obtíži, kterou chceme léčit. Je však důležité, aby se účinky materiálních látek dané rostliny na člověka shodovaly s obtížemi, které pacient má. Pro názornost uvedu příklad jedovaté rostliny Arnica Montana, jejíž jed způsobuje bolesti svalů, pocity rozlámanosti, zvýšenou krvácivost. Využijeme ji tedy k léčbě různých zranění samozřejmě ne ve formě jedu, ale jako homeopatikum.

Homeopatie je tedy přírodní terapie, která podněcuje vlastní síly a možnosti pacienta.