Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Využití alternativní medicíny doma: V čem dělají lidé nejčastěji chyby? A může to být i nebezpečné?

9.6.2016

MUDr. Olga Pavlová
lékařka oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Podhorské nemocnice

zpět na Blogy

Pojem alternativní medicína v sobě skrývá velké množství metod terapie, z nichž většina není používána oficiální medicínou. Mezi jednotlivými pojmy lidé často tápou, proto se tentokrát podíváme na to, co to vlastně ta homeopatie je.

Jak jste si mohli přečíst v mém předchozím článku na tomto blogu, je současným trendem, že pacienti čím dál více hledají pomoc v alternativní medicíně. Klasická západní medicína totiž ve většině případů může nabídnout pouze symptomatickou terapii, tedy potlačení příznaků onemocnění. To se navíc mnohdy příliš nedaří a nemoc pacienta stejně více nebo méně omezuje. Lidé se tedy obracejí na lékaře či jiné osoby, které se alternativní medicínou zabývají, nebo rovnou berou léčbu do svých rukou.

Pokud má člověk závažné onemocnění, spíše bych doporučila vyhledat odborníka v dané oblasti alternativní medicíny, kterou chce vyzkoušet. Ve výběru bych se orientovala podle výsledků dané metody a provozovatele a také podle dostupných doporučení, protože ne všichni lidé, co se danou metodou zabývají, poskytují kvalitní péči. Někdy se navíc bez odborníka určitě neobejdeme, jako je tomu například u akupunktury.

Pokud má člověk jen nějaké běžné, nezávažné onemocnění, může samozřejmě vyzkoušet některé metody i doma. Nejčastěji jsou to dietní opatření, používání bylin, akupresura, jóga a další. Vždy ale platí, že než člověk začne s provozováním nějaké alternativní metody, měl by si o ní najít co nejvíce informací, neměl by se na ni úplně upínat a vyhrocovat ji do extrému. Dále by se měl také zamyslet, jestli při svém zdravotním stavu danou metodu zvládne. Pokud chce například držet nějakou nestandardní dietu, měl by si promluvit se svým lékařem nebo alespoň s někým, kdo má již nějakou zkušenost. A samozřejmě pokud se při provozování metody necítí dobře, neměl by v ní pokračovat.

Nebezpečné se domácí provozování alternativní medicíny může stát ve chvíli, kdy člověk bere nějaké klasické léky, které mohou navzájem s určitou dietou nebo bylinami reagovat. Každý by se měl proto v takovém případě poradit se svým lékařem, zda je daná terapie vhodná pro kombinaci s léky. Také by nikdy nemělo dojít k situaci, kdy si pacient začne samovolně své léky vysazovat bez odborného dohledu.