Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Ušní maz a jeho funkce: Co jste doteď netušili?

9.5.2017

MUDr. Eva Gregoriadesová, lékařka ORL ambulance na POLIKLINICE AGEL Italská v Praze

MUDr. Eva Gregoriadesová
lékařka ORL ambulance na POLIKLINICE AGEL Italská v Praze


MUDr. Eva Gregoriadesová vystudovala 1. Lékařskou Fakultu Univerzity Karlovy - Fakultu všeobecného lékařství. Studium úspěšně absolvovala v roce 1984. Momentálně MUDr. Eva Gregoriadesová působí čtvrtým rokem jako lékařka ORL ambulance na POLIKLINICE AGEL Italská v Praze. Její specializací je diagnóza a léčba chorob ušních, nosních a krčních. Mezi její největší hobby patří celoroční turistika a literatura.

zpět na Blogy

Tvorba ušního mazu je přirozeným procesem, který sloužící k ochraně zvukovodu. Jeho přítomnost v uchu vás tedy nemusí přivádět do rozpaků a dokonce by vás ani neměla zvedat ze židle směrem k vatovým tyčinkám. U většiny osob je totiž takzvaná samočisticí schopnost zvukovodů dostačující a vatové tyčinky se vůbec nemusí používat – nebo ještě přesněji, ani by neměly.

Ušní maz obecně plní ochrannou funkci. Film ušního mazu, který se vyskytuje na stěnách zvukovodu, brání vstupu infekce, případně také i poranění. Množství tvořeného mazu je víceméně individuální. S věkem se jeho tvorba snižuje, ale závisí to také například i na typu kůže a případných kožních patologiích jako jsou dermatitidy, lupenka a podobně. Zvýšená produkce mazu je spíše následkem kožních změn ve vnějším zvukovodu, než příčinou zánětů. Naopak pacienti, u kterých je produkce mazu menší a kůže bývá přesušená a olupující se, bývají k zánětům zvukovodu náchylnější.

Jak a kdy řešit maz v uchu?

Co se týče odstraňování ušního mazu, vatová tyčinka by rozhodně neměla patřit k prostředkům každodenní hygieny. Takzvaná samočistící schopnost zvukovodů je většinou dostačující a udržuje zvukovody čisté. Proto není nutné maz vatovou tyčinkou odstraňovat. Vyjimkou jsou jen vybrané případy, mezi které patří předeším zúžený nabo nerovný průběh zvukovodů a již zmíněné kožní potíže, u kterých je nutno si uši čistit i s použitím vatových tyčinek. Pokud jde o ušní spreje a kapky, běžně dostupné přípravky doporučené k čištění uší pomáhají ušní maz změkčit a následně usnadnit jeho odstranění. Při střídmém používání by neměly zvyšovat výskyt zánětů zvukovodu, jak se někdy pacienti domnívají. Rozhodně jsou přitom vhodnější než pokusy o odstranění mazové zátky ze zvukovodu "po domácku" například výplachem sprchou nebo injekční stříkačkou. Ty nejsou rozhodně vůbec na místě a většinou nejsou ani úspěšné. Dokáží totiž způsobit více škody než užitku. Podobně ale nedoporučuji ani čištění uší svépomocí za využití takzvaných ušních svící. V ordinaci se bohužel setkáváme spíše s tím negativním následkem čištění uší ušní svící, a tím je poranění zvukovodu.

Mazová zátka: co to je a jak se projevuje

Mazová zátka, kterou odborně nazýváme cerumen, se v první fázi projevuje občasným zalehnutím ucha, například po koupeli. Následně se zhoršení sluchu stává trvalým, může se objevit tinitus, tedy hučení, šumění v uchu, a občas i bolestivost. V této fázi je zcela nevhodné pokoušet se odstranit cerumen v domácích podmínkách. Při manipulaci ve zvukovodu může dojít k poranění zvukovodu i bubínku s následnými zánětlivými komplikacemi. Je tedy namístě vyhledat ORL lékaře, který maz vypláchne. Pacienti se přitom určitě nemusí bát, jedná se asi o nejčastější výkon v ORL ordinaci vůbec, který je rychlý, většinou bezbolestný a má okamžitý efekt.