Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Svalové křeče: Odkud se berou a jak se jim vyhnout?

30.5.2017

MUDr. Nikola Bárková
vedoucí centra a vedoucí lékařka AGEL Sport Clinic

zpět na Blogy

Svalová křeč je nepříjemný bolestivý stav, který zažil prakticky každý z nás. Příčiny jejich vzniku jsou přitom různorodé, stejně jako rozsah. Křeče totiž mohou být jak celkové, tak i místní, tedy určitých svalových skupin.

Jaké svaly postihují křeče nejčastěji?

Nejběžnější jsou křeče dolních končetin nebo křeče zádového svalstva. Z nezávažných příčin je často způsobuje svalové přetížení – ať už akutní nebo chronické. Také mohou vzniknout na podkladě minerální nerovnováhy (zejména hořčíku, vápníku, draslíku a sodíku), při nedostatečném pitném režimu, v chladu, při nedostatku některých vitamínů skupiny B, zejm. B6. Může se však jednat i o projev některých onemocnění (například ischemické choroby dolních končetin, křečových žil, žilní nedostatečnosti, neurologických onemocnění, snížené funkce štítné žlázy..) či nežádoucí účinek některých léků (na odvodnění, některých neurologických léků či léků na tlak). Celkové křeče pak mohou být projevem vysoké teploty (například tzv. febrilní křeče u dětí, při chřipce), epilepsie, mozkových infekcí, intoxikací alkoholem, návykovými látkami a dalšími.

Další možnou příčinou jsou ale třeba i křečové žíly. V takovém případě se svalové křeče nejčastěji objevují v klidu nebo ve spánku, bývají provázené pocitem unavených nohou, někdy i otoky a jasně viditelnými rozšířenými žilami prosvítajícími pod kůži, nicméně mohou existovat i takzvané vnitřní křečové žíly, což jsou rozšířené hluboké žíly, které ale nejsou zrakem patrné.

Pokud se jedná o svaly dolních končetin a křeče, pak jde nejčastěji o svaly v oblasti lýtek, v menší míře svaly stehen, zejména na zadní straně, což často souvisí s jejich zkrácením a různými svalovými nerovnováhami. V oblasti zádových svalů pak bývají nejčastěji postiženy svaly šíje nebo bederního úseku při akutním nebo chronickém přetížení.

Co je svalová křeč a v čem je nebezpečná

Křeč je nepříjemně vnímaný mimovolní prudký stah svalu. Vzniká buď z nedostatečného krevního zásobení pracujícího svalu nebo poruchou odplavování odpadních látek, které při svalové práci vznikají. Je to vlastně taková ochrana před dalším poškozením svalu.

Pokud pomineme nepříjemně vnímanou bolest, tak většinou nebezpečné nejsou, zejména ty místní. Většinou ani netrvají nebezpečně dlouho. Při delším trvání je díky špatnému prokrvení riziko odumírání svalových buněk a u křečí celkových, zejména spojených s bezvědomím (například  u epilepsie) je velké riziko poranění.

Prevence svalových křečí

Základem prevence svalových křečí obecně je přiměřená pohybová aktivita (vhodná je chůze, jízda na kole, plavání), snížení nadváhy, dietní opatření (omezení nadměrného příjmu alkoholu, kávy, kouření), dále dostatečný pitný režim, doplnění chybějících minerálů (jejich hladiny lze zjistit z odběru krve) nebo prostě naslepo zkusit nasadit hořčík či vitamíny, zejména skupiny B a vit. E. V případě zkrácení svalů na dolních končetinách pak jejich protahování. U křečí zádového svalstva při svalových nerovnováhách může pomoci fyzioterapie eventuálně v kombinaci s uvolňujícími léky, tzv. myorelaxancii. Vhodné je také podologické vyšetření, které posoudí nožní klenbu, jež může být také jednou z příčin svalových křečí dolních končetin.  V případě, že nic z těchto opatření nepomůže, pak je vhodné se obrátit na lékaře – praktického lékaře, cévní, chirurgickou či neurologickou ambulanci.  Svalové křeče doprovázející některá onemocnění se pak léčí dle příčiny.