Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Krevní tlak – jak ho správně měřit

8.6.2017

MUDr. Bogna Jíravská-Godula
Ředitelka a interní lékařka Polikliniky AGEL Ostrava

zpět na Blogy

Vysoký krevní tlak trápí skoro polovinu Čechů a s přibývajícím věkem toto procento v populaci prokazatelně dále narůstá. Vysoký tlak přitom člověka často nijak neobtěžuje a mnohdy se ani dlouhou dobu nijak neprojevuje. To ale rozhodně neznamená, že bychom jej měli přehlížet. Neléčený vysoký krevní tlak může člověka i ohrozit na životě. Každý dospělý člověk by měl proto preventivně alespoň jednou ročně absolvovat kontrolní měření tlaku.

Kde a jak správně měřit tlak

Měření krevního tlaku je známá a běžná věc, která zní poměrně banálně. Opak je ale pravdou. Ne každý měří krevní tlak přesně tak, jak by měl, čímž může docházet k chybným diagnózám i léčbě. Krevní tlak můžeme měřit v ambulanci, doma, nebo pomocí 24hodinového měření/holteru/, který měří tlak 24 hodin. Krevní tlak měřený v ambulanci lékaře by měl být pod 140/90 mm Hg, krevní tlak měřený doma by pak měl být pod 135/85 mm Hg. Je ale potřeba měřit tlak správně, jinak mohou být hodnoty zkreslené.

Správné měření krevního tlaku v ambulanci má vypadat tak, že se člověk nejprve na 5 až 10 minut v klidu posadí. Teprve pak můžeme začít tlak měřit, a to konkrétně třikrát za sebou, v sedě, s rukou opřenou o předloktí a tlakoměrem v úrovni srdce. Za finální výsledek a hodnotu tlaku pak považujeme průměr druhého a třetího měření. Čekání na zklidnění pacienta a následné trojí měření přitom rozhodně není ztrátou času, protože jedině tento postup nám zajistí získání skutečně kvalitních a pravdivých hodnot.

V domácím prostředí je to pak podobné, s tím že odpočinkovou dobu před měřením můžeme zkrátit na 5 minut a měření se provádí pouze dvakrát. Výsledkem je pak opět průměr obou měření. V domácím prostředí je navíc vhodné v prvním týdnu měřit tlak každý den ráno i večer, aby získal pacient přehled o svém tlaku a jeho průměru. Ráno totiž bývá tlak přirozeně vyšší.

Čtyřiadvacetihodinový holter pak měří tlak průběžně během dne i noci a dokáže zachytit i odchylky, které se při jednorázovém měření v ambulanci neprojeví. Hypertenze totiž může být i maskovaná a projevovat se například jen v domácím prostředí.

Jaký tlakoměr je nejlepší

Na trhu najdete tlakoměry digitální a mechanické, přičemž obě varianty mohou být spolehlivé. Nezáleží totiž tolik na technologii, jako spíše na kvalitě provedení daného konkrétního modelu. Nejvhodnější je vybírat ty modely, které jsou odzkoušené a schválené Evropskou společností pro hypertenzi.

Proč je důležité znát hodnotu tlaku

Hodnota krevního tlaku je jedním ze základních parametrů, které vypovídají o zdravotním stavu pacienta. Jeho vysoké hodnoty mohou mít za důsledek například kardiovaskulární onemocnění či nemoci ledvin. Za vysoký krevní tlak se považuje hodnota rovná či vyšší  140/90 mm Hg, a to při opakovaných návštěvách.

Pokud je u pacienta diagnostikován vysoký krevní tlak, ale zároveň nejde o extrémní hodnoty či vysoké riziko, zahajujeme tříměsíční změnu režimu, která zahrnuje především omezení soli, červeného masa a tuků ve stravě a také omezení kouření, alkoholu a hlavně přirozený pohyb. V dnešní době je možno i podat konkrétnější informace – jaký pohyb a jak často bude pro hypertonika přínosný. Tímto zdravějším životním stylem se nám u řady pacientů daří snížit krevní tlak do normy, a to bez užití léků.