Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Léto a záněty močových cest: Co jste možná nevěděli…

4.9.2017

MUDr. Jakub Fejfar
urolog Nemocnice Nový Jičín

zpět na Blogy

Koupání, krátké sukně a skromné sandálky neodmyslitelně patří k létu. Zdánlivě příjemné aspekty prázdninových měsíců představují ale velké riziko pro močové cesty, které jsou kvůli nim ohroženy prochlazením, infekcí a v případě zanedbání i zánětem ledvin s nutnou hospitalizací. V tom nejhorším případě se bakterie způsobující zánět ledvin může dostat i do krevního oběhu a způsobit tak celkový zánět organismu, který ohrožuje na životě i jinak zdravého jedince.

Jak vypadá zánět močových cest a co ho způsobuje

Při zánětu močových cest se typicky objevuje pálení, řezání při močení, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře, močení po malých porcích, časté nucení na močení a bolesti v podbřišku. Moč může být zkalená, zapáchat i s eventuální příměsí krve. Při výraznějším průběhu může být i mírně zvýšená teplota a celková únava.

Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější lokalizací bakteriálních infekcí. Až polovina žen během svého života onemocní alespoň jedenkrát infekcí močových cest. U mužů se objevují méně častěji, a to pouze u každého pátého. Toto je dáno hlavně anatomickou stavbou močových cest. U žen je, oproti mužům, kratší močová trubice, která je lokalizovaná v blízkosti gynekologických cest a také blízko konečníku. To vše usnadňuje vstup bakterií do močového traktu. Z tohoto plyne, že nejčastějším místem vstupu infekce je právě přes močovou trubici. K případné infekci močových cest mohou rovněž napomáhat celkové faktory jako stres, prochlazení a obecně oslabení imunitního systému.

Léčba zánětu močových cest

Při každé infekci močových cest je třeba dodržovat zvýšený pitný a klidový režim. Pokud vás příznaky dovedou k lékaři, pravděpodobně vám předepíše antibiotika, nebo chemoterapeutika močových cest. Ty se nasazují naslepo podle očekávaného účinku na nejčastěji se vyskytující bakterie v dané oblasti. Podle výsledků kultivace moči se pak léčba může cíleně upravit. Léčba obvykle trvá mezi 3 až 7 dny. Pokud vás už zánět močových cest jednou postihne jste následně náchylnější k opakování infekce. Proto se obecně doporučuje dodržování preventivních opatření, jako dodržování pitného režimu, příjem vitamínů, dodržování intimní hygieny a pravidelné užívání preparátů na bázi brusinek či Manózy, které mají jednak preventivní vliv, dále i podpůrný účinek během samotné antibiotické léčby.

Pokud nebude infekce močových cest řádně zaléčena, jednak dotyčný riskuje vzestup infekce do horních močových cest a postižení ledvin akutním zánětem, což je jeden z stavů vyžadující hospitalizaci a intenzivní antibiotickou léčbu. Eventuálně přechod do tzv. chronické fáze zánětu močových cest, kdy výše uvedené příznaky mohou být dlouhodobě vyjádřeny v menší či větší intenzitě a podstatně hůře se již léčebně ovlivňují.

Zánět močových cest versus putující kámen: Jak je rozpoznat?

Rozlišení mezi zánětem močových cest a ledvinovou kolikou, způsobenou zablokováním vývodných cest z ledviny nejčastěji močovým kamínkem, je obvykle možné již z příznaků, které pacient popíše. Ledvinová kolika se většinou projevuje prudkou a nesnesitelnou bolestí v boku či v průběhu konkrétního močovodu, který je „zablokován“ kamínkem. Jako doprovodné příznaky může pacient popsat pocit na zvracení, zvracení, častější močení, eventuálně i krev v moči. Není vyloučen i fakt, že ruku v ruce s ledvinou kolikou může být i zánět močových cest, protože jakákoli překážka ve volném odtoku moči je predisponujícím faktorem pro vznik zánětu. Proto se někdy příznaky stírají a je pouze na zkušenostech lékaře, aby toto správně rozpoznal.

Zánět ledvin versus zánět močového měchýře

Vzhledem k tomu, že zánětu ledvin může předcházet zánět močového měchýře, mohou být příznaky bohaté. Většinou se objevují bolesti v bedru a horečky společně s příznaky zánětu dolních močových cest. Může být přítomen pocit na zvracení či zvracení. Při pokročilém onemocnění se může vyskytovat celkové zhoršení stavu, schvácenost, zimnice, třesavky.

Při fyzikálním vyšetření je přítomna bolestivost při pohmatu v oblasti břicha, kde je umístěna postižená ledvina.

Nebezpěcnost akutního infekčního zánětu ledvin je dána více faktory. Jednak tím, že už relativně snadno může být překonána bariéra a bakterie způsobující zánět se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit tak tzv. celkový zánět organismu, neboli sepsi. Toto už je život ohrožující komplikace, která může na životě ohrozit i jinak zdravého jedince. Dále při ohraničení zánětu na ledvinu může vzniknout tzv. hlíza, neboli absces, což je dutina vyplněna hnisem. Tento stav již vyžaduje operační zákrok za účelem vypuštění tohoto ložiska a v některých případech není jiná možnost, než odstranit ledvinu kompletně.

Akutní infekční zánět ledvin se léčí zejména kombinací antibiotik podávaných do žíly za hospitalizace pacienta v nemocnici. Další léčba se může odvíjet od komplikací, které mohou nastat a jsou uvedeny výše.