Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Poruchy funkce štítné žlázy: Jak je poznat a které to jsou

12.10.2017

MUDr. Kateřina Himmelová
Interní lékařka Poliklinika AGEL Ostrava

zpět na Blogy

Abychom se každý den mohli radovat z pestrosti všedních okamžiků, musíme mít v pořádku endokrinní soustavu, tzn. systém, který pomocí různých biochemických působků ovlivňuje veškeré funkce v těle. Pokud se tento mechanismus porouchá, hovoří se o endokrinopatickém onemocnění neboli o endokrinopatii. Pomineme-li nejčastější endokrinopatické onemocnění, což je v dnešní době cukrovka, pak druhým nejčastějším onemocněním jsou nemoci štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy ve smyslu snížené, či zvýšené funkce v současné době postihuje v České republice cca 500 000 lidí. Nelze opomenout i narůstající frekvenci karcinomů štítné žlázy, které dosahují 18. místo v evropském a dokonce 5. místo v českém žebříčku maligních onemocnění. V neposlední řadě nutnost správné diagnostiky a včasné terapie onemocnění štítné žlázy, zvláště pak v těhotenství.

Mezi onemocnění štítné žlázy patří:

1.  poruchy funkce:           

  • hypotyreóza- snížená funkce štínice, laboratorně TSH je vyšší
  • hypertyreóza- zvýšená funkce štínice, laboratorně TSH je nižší

2.  záněty štítné žlázy:

  • akutní zánět štítné žlázy
  • subakutní zánět štítné žlázy
  • chronický autoimunitní zánět štítné žlázy

3.  zvětšení štítné žlázy a nezhoubné uzly:

  • struma – jakékoliv zvětšení štítné žlázy
  • uzel - shluk změněné tkáně štítné žlázy, často náhodně zjištěný
  • cysta - dutina ve štítné žláze vyplněná čirou tekutinou či krví

4.  zhoubné nádory - vzhled uzlu, který  má určité podezřelé znaky

Pokud všední dny se stávají černobílými, únava a kolísání nálad člověka přemáhá, zbytečně jej cokoliv vyvede z míry, či srdce jen tak si buší jako splašené nebo se zdá, že rytmus pokulhává, v zrcadle bývá oteklejší obličej s unaveným či s vyjeveným výrazem a dále pozoruje-li se, že vlasy padají více než obvykle, nadměrně se člověk potí, trápí zácpa, či průjem a oči pálí, dřou, hubne, či dokonce jeho hlas mění barvu, pak je vhodné požádat svého praktického lékaře, ať provede sonografické vyšetření krku a odebere krev k vyloučení onemocnění štítné žlázy. Potvrdí-li se tímto odběrem, že je něco v nepořádku se štítnou žlázou, neváhejte se objednat k endokrinologickému vyšetření.