Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Základní pravidla zdravého sportování

15.11.2017

MUDr. Miroslav Kobsa, MBA
primář dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Nový Jičín

zpět na Blogy

Sport může významným způsobem zlepšovat naše zdraví, fyzickou i duševní kondici. Pokud ale volíme nevhodnou zátěž, přeceňujeme své síly nebo ignorujeme signály, které naše tělo vysílá, můžeme si sportem naopak uškodit.

Při sportování by proto měl každý přemýšlet a řídit se rozumem. Pokud jste nikdy nesportovali a chcete začít, nejdříve si odpovězte na otázku - proč. Co tím chci sledovat, zda je to skutečně moje rozhodnutí nikoliv reflexe nějaké reklamy. Když nebudete mít dostatečně silnou motivaci, nikdy u sportu nevydržíte. Žádná změna dlouhodobě udržovaného životního rytmu není zcela příjemná. Po určité době ale začnete pociťovat pozitivní signály svého těla, což určitě posílí vaší motivaci. A po určité době vám pohyb začne chybět a to je přesně ten okamžik, kam se chceme dostat.

 Vždy se také vyplatí poslouchat svoje tělo. Je to organismus tak propracovaný, že dokáže vysílat velké množství signálů, které vás upozorní, že něco není v pořádku.  Nikdy proto nepřekonáváme bolest a nesnažíme se ji uměle tlumit, nikdy neženeme organismu za hranice jeho momentálních možností. Pohyb má být nejen přínosný, ale i příjemný. Nezbavujme se tedy těch pověstných endorfinů, které pohyb dokáže uvolňovat.