Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Nepravdy o šedém zákalu, které byste měli dostat z hlavy

5.4.2018

MUDr. Adriana Rosíková
lékařka Očního centra AGEL

zpět na Blogy

Šedý zákal neboli katarakta, což je onemocnění spojené s přirozeným stárnutím oka, trápí okolo půl milionu Čechů. Velká část nemocných však rozostřené či zamlžené vidění přehlíží a z nevědomosti či strachu k očnímu lékaři nepřichází. Šedý zákal, který je příčinou zhoršeného vidění zejména ve starším věku, lze přitom dnes velmi snadno operativně léčit. Během zákroku je zakalená čočka pomocí ultrazvuku nebo laseru rozdrcena a odsáta pryč a na její místo se skrze mikrořez vkládá nová, umělá čočka. Okolo operací šedého zákalu však koluje řada mylných předsudků a nepravd, které odrazují tisíce lidí od zákroku, který by jim mohl výrazně pomoci zlepšit zrak - což je velká škoda.

Nepravda číslo 1: S operací je lepší počkat, až zákal dozraje

V minulosti byl skutečně šedý zákal operován až v pokročilejších fázích, dnes už ale medicína pokročila a naopak čím dříve lidé k zákroku přijdou, tím jednodušší a šetrnější operace je. Pokud je čočka zakalena příliš, je její rozdrcení a odsátí daleko náročnější než v případech, kdy je zákal v počátcích.

Nepravda číslo 2: Operace bolí a trvá dlouho

Operace šedého zákalu dnes už dávno nejsou dvouhodinovou záležitostí, která bolí. Naopak, šedý zákal jsme schopni vyřešit zákrokem během dvou desítek minut a bolest při ní pacient necítí, protože jsou mu předem aplikovány znecitlivující kapky. Podobně rychlá je pak i rekonvalescence, kdy pacient jen po krátkém odpočinku po zákroku odchází rovnou domů.

Nepravda číslo 3: Operace šedého zákalu přidá dioptrie

Opak je pravdou, při operaci šedého zákalu naopak nová umělá nitrooční čočka dovede korigovat oční vadu a zbavit pacienta závislosti na brýlích. Při jednom zákroku lze tedy odstranit čočku postiženou šedým zákalem a nahradit ji „zdravou“ umělou čočkou, a to navíc upravenou tak, aby korigovala dioptrie.

Nepravda číslo 4: Operace šedého zákalu je vysoce riziková

Operace šedého zákalu je jedním z nejbezpečnějších chirurgických výkonů a ročně lékaři v Česku provedou okolo 90 tisíc operací šedého zákalu, tudíž praxe je rovněž na velmi vysoké úrovni.

Nepravda číslo 5: Šedý zákal se operovat nemusí

Řada lidí se snaží řešit obtíže spojené s šedým zákalem kapáním očních kapek nebo vyhýbání se prudkému světlu, namísto toho, aby svůj problém řešili. To je ale velká chyba. Šedý zákal významně ovlivňuje kvalitu života a navíc se může kdykoliv nečekaně zhoršit, proto není důvod k vyčkávání.

Nepravda číslo 6: Efekt operace nemusí být významný

Přesný opak je pravdou. Většina lidí po operaci šedého zákalu mluví o významných pozitivních změnách ve vidění již druhý den po zákroku. Mimo to ale navíc dlouhodobé studie prokazují i pozitivní vliv operace šedého zákalu na další aspekty zdraví – celkovou fyzikou i psychickou pohodu, kdy se lidé často po letech přestávky vracejí k oblíbeným činnostem, žijí aktivněji a jsou optimističtější.