Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Blogy

Lokální suroviny versus potraviny z dovozu. Potřebujeme obojí?

27.2.2017 / Bohumila Weiserová, DiS.

Nabídka trhu je v dnešní době téměř neomezená a bez obtíží si i v běžném supermarketu můžeme koupit produkty z druhého konce světa. Ne vždy ale znamená pestřejší nabídka i lepší možnosti.

vstup do blogu


Chřipka

10.1.2017 / MUDr. Eva Kandrnalová

Ne každé nachlazení lidově nazývané „chřipka“ je opravdovou chřipkou. Text níže by Vám měl pomoci s jejím diagnostikováním a zároveň Vám pomoci se rozhodnout, kdy se vydat zkonzultovat Váš stav s lékařem.

vstup do blogu


V mrazech by si měli lidé dávat stejný pozor jako v extrémních vedrech

13.12.2016 / MUDr.Vladislava Pieniažková

Teplé slunečné počasí vystřídal pochmurný podzim. V dalších měsících nás čeká období chladu, dešťových i sněhových plískanic a dlouho na sebe nenechají čekat ani tuhé mrazy. Jak varují odborníci, toto počasí může být pro seniory a osoby s onemocněním kardiovaskulárního systému stejně rizikové jako horké letní měsíce. V mrazu se u řady nemocných mohou zhoršit některá onemocnění jako například angina pectoris. Nízké venkovní teploty často vyvolávají zvýšení krevního tlaku – zvýšení, které neznamená nic pro zdravého člověka, avšak člověka s nemocným srdcem může ohrozit. Ohroženi jsou zejména pacienti s nestabilní anginou pectoris. Rizikové nemusí být pouze mrazivé počasí, stačí i průměrné teploty a velmi silný vítr. Tepny se chladem zužují, pokud nejsou ani v běžných teplotách dobře průchodné, hrozí v mrazivém počasí větší riziko jejich ucpání. „Srdce potom nedostává potřebný přísun kyslíku a nemůže správně fungovat,“ vysvětluje příčinu potíží MUDr. Vladislava Pieniažková z interní ambulance Nemocnice Český Těšín.

vstup do blogu


Nepodceňujte zápal plic – může dokonce i zabíjet!

2.12.2016 / MUDr. Lukáš Prucek

Zápal plic neboli pneumonie patří celosvětově mezi nejčastější plicní onemocnění, které není radno bagatelizovat, protože i v době moderní léčby je příčinou vysoké úmrtnosti.

vstup do blogu


Vadné držení těla: Jak jej poznat a jakým cvičením se ho zbavit?

24.8.2016 / MUDr. Petra Vysluchová

Je alarmující, že v současné době se vadné držení vyskytuje u téměř poloviny dětí (konkrétně 40 %) a má stoupavou tendenci. Tato porucha může vést k vývoji degenerativních změn páteře a bolestivých stavů pohybového aparátu v dětství i dospělosti. Porucha je přitom korigovatelná a lze ji řešit. Důležité je ale vědět, jak vadné držení těla rozpoznat, a následně správně a pravidelně cvičit. Primární roli hrají pediatři, ale třeba také rodiče. Sledování i terapie je pak především v rukou rehabilitačních lékařů a ortopedů.

vstup do blogu


Vadné držení těla: Co ho může způsobit a koho nejvíce ohrožuje?

2.8.2016 / MUDr. Petra Vysluchová

S dětmi trpícími bolestí zad a hlavy se setkávají lékaři ve svých ordinacích stále častěji. Ve velké většině případů je problémem vadné držení těla, což je funkční porucha projevující se nefyziologickou změnou držení těla, svalovou dysbalancí (při které vybrané svalové skupiny ochabují nebo se zkracují) a vadnými pohybovými stereotypy. Vadné držení těla přitom představuje značné riziko pro rozvoj ortopedických vad, bolesti zad v dětství i dospělosti, a také urychluje rozvoj degenerativních změn páteře. Na rozdíl od strukturálních ortopedických vad, vadné držení těla však lze korigovat.

vstup do blogu


Využití alternativní medicíny doma: V čem dělají lidé nejčastěji chyby? A může to být i nebezpečné?

9.6.2016 / MUDr. Olga Pavlová

Pojem alternativní medicína v sobě skrývá velké množství metod terapie, z nichž většina není používána oficiální medicínou. Mezi jednotlivými pojmy lidé často tápou, proto se tentokrát podíváme na to, co to vlastně ta homeopatie je.

vstup do blogu


Alternativní medicína, homeopatie – co tyto pojmy vlastně znamenají? Jsou to synonyma?

14.3.2016 / MUDr. Olga Pavlová

Pojem alternativní medicína v sobě skrývá velké množství metod terapie, z nichž většina není používána oficiální medicínou. Mezi jednotlivými pojmy lidé často tápou, proto se tentokrát podíváme na to, co to vlastně ta homeopatie je.

vstup do blogu


Alternativní medicína nezatracuje klasické postupy a léky

17.2.2016 / MUDr. Olga Pavlová

Medicína by dle mého názoru měla být komplexní. Proto jsem se rozhodla blíže se seznámit a také v praxi uplatňovat některé postupy spadající mezi metody tzv. alternativní. Někteří pacienti se mě ptají, zda lékař, který se rozhodl uplatňovat i některé tyto principy, zatracuje klasické léky.

vstup do blogu


Leden, aneb shazujeme vánoční kila

8.1.2016 / Olga Plačková

Leden je pro nás pracovníky v nutriční poradně jedním z nejrušnějších období roku. Již začátkem prosince si k nám volají klienti o termíny ke konzultaci se slovy, že o Vánocích určitě přiberou a kila půjdou nahoru.

vstup do blogu


Čas novoročních předsevzetí je opět zde

5.1.2016 / Mgr. Katarína Žiaková

Nový rok jako i celé období vánočních svátků přímo vybízí k tomu, abychom se poohlédli a řekli si, co se nám v uplynulém roce povedlo, na co můžeme být pyšní a naopak co bychom mohli změnit nebo dělat jinak. Obávám se, že mnohdy jde spíše o naše přání než skutečná předsevzetí. Z hlediska dosažení dlouhodobých cílů jsou obecně silnější naše vnitřní motivace. Tedy rozhodnout se pro změnu pro naše vlastní uspokojení, vlastní vyrovnanost, ne proto, abychom se stali lepšími v očích někoho druhého.

vstup do blogu