Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Na účinnou rehabilitaci v “kosmickém obleku” Kubovi přispívá NADACE AGEL

23.11.2020

Diagnózu dětská mozková obrna si musela vyslechnout ještě v porodnici maminka dnes jedenáctiletého Jakuba Komrzího z Prahy, který i přes nelehký životní osud dokáže žít s úsměvem a radostí. Jednou z efektivních léčebných metod, která mu pomáhá v rozvoji, je neurorehabilitace. Finančně náročná metoda není hrazená zdravotní pojišťovnou, Nadace AGEL proto rodině Jakuba na speciální rehabilitaci již podruhé přispěla.

„Kubík se narodil z bezproblémového těhotenství, ale už v porodnici mu lékaři diagnostikovali vývojovou vadu mozku a srdeční vadu. Dále se přidala oční vada, hypoplazie ledvin a genetická vada, díky které je Kuba ve svých 11 a půl letech na úrovni 1 a půl letého dítěte,” prozrazuje na úvod jeho obtížnou startovní čáru do života maminka Monika Raudnitzová.

V důsledku postižení Jakub verbálně nekomunikuje a pohybuje se lezením po čtyřech a pár kroků udělá jen s dopomocí. Jeho každodenním programem jsou nejrůznější pohybová cvičení vedoucí k posilování jednotlivých tělesných partií a pravidelně musí Kuba absolvovat také rehabilitace. Jednou z nich je neurorehabilitace, která se zaměřuje na pomoc osobám s kombinovanými neurologickými problémy. Tato metoda propojuje pohybové terapie s logopedickou terapií a psychoterapeutickými metodami a dokáže působit zároveň na kognitivní, senzorické i paměťové funkce. Provádí se v tzv. kosmickém oblečku, který má na sobě různě natažené gumičky podle toho, co jednotlivý člověk potřebuje cvičit a posílit.

„Neurorehabiltace pomáhá Kubovi k posílení trupu, aby mohl stát. Protahuje díky ní také ruce a nohy, kvůli spasmicitě, a přidali jsme i ergoterapii a logopedii,” vysvětluje maminka v březnu dvanáctiletého Jakuba a vzápětí dodává: „Neurorehabilitace je hodně nákladná a bohužel ji neplatí zdravotní pojišťovna, a to ani částečně. Jedna terapie stojí 70 tisíc korun a trvá jeden měsíc, vždy po čtyřech hodinách denně kromě víkendu. Aby tato rehabilitace opravdu pomáhala, musí se opakovat alespoň třikrát za rok,” doplňuje Monika Raudnitzová.

Nadace AGEL se proto rozhodla již podruhé přispět Kubíkovi na neurorehabilitaci, tentokrát částkou 20 tisíc korun. „Nejen případ Jakuba ukazuje, že je stále mnoho prokazatelně účinných léčebných i rehabilitačních metod, které lidem s nejrůznějším postižením pomáhají, ale zdravotní pojišťovny je nehradí. Nadace AGEL se proto snaží v těchto případech podat pomocnou ruku a mnohdy i opakovaně,” říká Bc. Veronika Dostálová, členka správní rady Nadace AGEL.

Díky vytrvalé starosti celé rodiny Jakuba a možnosti absolvovat tu nejlepší péči si sympatický kluk z Letňan dokáže život užívat. Ostatně to potvrzují slova jeho maminky: „Kuba je, i přes to všechno, co mu osud nadělil, usměvavý a společenský kluk. Má rád legraci, muziku i zpívání, knížky a vše co hraje a svítí. Rádi bychom poděkovali Nadaci AGEL za příspěvek na tyto rehabilitace, které syn potřebuje a pomáhají mu. Moc si toho vážíme.”

NADACE AGEL sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes 1050 žadatelů celkovou částkou přesahující 28 miliónů korun.

zpět na novinky

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz