Logo

Skupina AGEL je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče
ve střední Evropě.

Média

Blogy

Nepravdy o šedém zákalu, které byste měli dostat z hlavy

5.4.2018 / MUDr. Adriana Rosíková

Šedý zákal neboli katarakta, což je onemocnění spojené s přirozeným stárnutím oka, trápí okolo půl milionu Čechů. Velká část nemocných však rozostřené či zamlžené vidění přehlíží a z nevědomosti či strachu k očnímu lékaři nepřichází. Šedý zákal, který je příčinou zhoršeného vidění zejména ve starším věku, lze přitom dnes velmi snadno operativně léčit. Během zákroku je zakalená čočka pomocí ultrazvuku nebo laseru rozdrcena a odsáta pryč a na její místo se skrze mikrořez vkládá nová, umělá čočka. Okolo operací šedého zákalu však koluje řada mylných předsudků a nepravd, které odrazují tisíce lidí od zákroku, který by jim mohl výrazně pomoci zlepšit zrak - což je velká škoda.

vstup do blogu


Srdeční onemocnění a faktory, které zvyšují riziko jejich vzniku

6.2.2018 / MUDr. Libor Škňouřil

Kardiovaskulární onemocnění zůstávají i přes značné úsilí odborných společností dlouhodobě vedoucí příčinou úmrtí dospělé populace vyspělých zemí. Podle Zdravotnické ročenky ČR měla tato onemocnění v roce 2015 na svědomí 43% úmrtí. O to smutnější je tato situace, že většině kardiovaskulárních příhod (srdeční infarkt, cévní mozková příhoda, ischemie dolních končetin, apod.) umíme předcházet. Současná kardiologie díky velkým populačním studiím zná hlavní rizikové faktory těchto onemocnění a zároveň má důkazy, že jejich ovlivněním lze těmto onemocněním předcházet, anebo alespoň jejich vývoj a vznik příznivě ovlivnit.

vstup do blogu


Strava při diabetu

2.1.2018 / MUDr. Radka Nágelová

Když se řekne diabetická dieta, většina z nás si představí, že nesmí jíst sladké potraviny. Cukr se však často vyskytuje v potravinách, kde bychom jej vůbec nehledali. Pokud však diabetik respektuje určité zásady, nejedná se o nic složitého.

vstup do blogu


Poruchy funkce štítné žlázy: Jak je poznat a které to jsou

12.10.2017 / MUDr. Kateřina Himmelová

Abychom se každý den mohli radovat z pestrosti všedních okamžiků, musíme mít v pořádku endokrinní soustavu, tzn. systém, který pomocí různých biochemických působků ovlivňuje veškeré funkce v těle. Pokud se tento mechanismus porouchá, hovoří se o endokrinopatickém onemocnění neboli o endokrinopatii. Pomineme-li nejčastější endokrinopatické onemocnění, což je v dnešní době cukrovka, pak druhým nejčastějším onemocněním jsou nemoci štítné žlázy.

vstup do blogu


Barefoot obuv – cesta ke zdravým nohám?

19.9.2017 / Mgr. Eliška Marunová

Dříve byla bosá noha běžným jevem, ale v současnosti je chůze naboso v rozporu s naším kodexem kulturního chování. Za posledních desítek let se mnoho změnilo a obuv se stala pro západní civilizaci nezbytnou součástí oděvu. Zároveň však v současné době stále více klientů vyhledává podiatry či ortopedy kvůli zdravotním problémům s chodidly. Je vědecky prokázáno, že hlavní příčinou je právě nevhodná obuv, která skýtá nebezpečí nejen pro chodidlo, ale i vyšší etáže (kotníky, kolena, kyčle, páteř). Tyto problémy nás ovlivňují nejen po fyzické stránce, ale také po stránce psychické. V důsledku toho přišli někteří výrobci na trh s barefoot obuví a můžeme říci, že za poslední dva roky se těší čím dál větší oblibě a stála se jakýmsi „módním“ hitem.

vstup do blogu


Léto a záněty močových cest: Co jste možná nevěděli…

4.9.2017 / MUDr. Jakub Fejfar

Koupání, krátké sukně a skromné sandálky neodmyslitelně patří k létu. Zdánlivě příjemné aspekty prázdninových měsíců představují ale velké riziko pro močové cesty, které jsou kvůli nim ohroženy prochlazením, infekcí a v případě zanedbání i zánětem ledvin s nutnou hospitalizací. V tom nejhorším případě se bakterie způsobující zánět ledvin může dostat i do krevního oběhu a způsobit tak celkový zánět organismu, který ohrožuje na životě i jinak zdravého jedince.

vstup do blogu


Hlavní pilíře hubnutí

31.7.2017 / Bohumila Weiserová, DiS.

Úspěšné hubnutí závisí na mnoha faktorech. Mezi hlavní pilíře patří zdravá, vyvážená a pravidelná strava, dostatečný příjem tekutin, pravidelný pohyb, dostatek kvalitního spánku a psychická pohoda.

vstup do blogu


Ploché nohy – co jste možná nevěděli

26.6.2017 / Mgr. Lucie Antošíková

Leonardo da Vinci prohlásil, že noha je umělecký výtvor složený z 19 svalů, 107 vazů a 26 kostí. Je to nejzatěžovanější orgán lidského těla, o čemž svědčí i fakt, že člověk ujde během svého života přibližně 100 000 km. Noha plní hned několik funkcí. První z nich je funkce statická, která se projevuje oporou vzpřímeného těla. Dynamická funkce je nezbytná pro chůzi a adaptační funkce přizpůsobuje nohu nerovnému povrchu, tlumí nárazy během chůze, běhu atd. Tyto nárazy se pak přenášejí na další segmenty těla a jsou tlumeny páteří.

vstup do blogu


Krevní tlak – jak ho správně měřit

8.6.2017 / MUDr. Bogna Jíravská-Godula

Vysoký krevní tlak trápí skoro polovinu Čechů a s přibývajícím věkem toto procento v populaci prokazatelně dále narůstá. Vysoký tlak přitom člověka často nijak neobtěžuje a mnohdy se ani dlouhou dobu nijak neprojevuje. To ale rozhodně neznamená, že bychom jej měli přehlížet. Neléčený vysoký krevní tlak může člověka i ohrozit na životě. Každý dospělý člověk by měl proto preventivně alespoň jednou ročně absolvovat kontrolní měření tlaku.

vstup do blogu


Svalové křeče: Odkud se berou a jak se jim vyhnout?

30.5.2017 / MUDr. Nikola Bárková

Svalová křeč je nepříjemný bolestivý stav, který zažil prakticky každý z nás. Příčiny jejich vzniku jsou přitom různorodé, stejně jako rozsah. Křeče totiž mohou být jak celkové, tak i místní, tedy určitých svalových skupin.

vstup do blogu


Dlouhodobá rýma může způsobit ztrátu čichu i poruchu sluchu

24.4.2017 / MUDr. Šárka Střídová

Rýmu nepovažuje většina populace za vážné onemocnění, a tak i při chronických a opakovaných potížích řada pacientů nevyhledá odborníka. Výsledkem dlouhodobě přehlížené rýmy přitom může být nejen ztráta kondice či narušení imunity, ale dokonce i ztráta čichu či poškození sluchu. Nebezpečné je přitom přehlížení rýmy hlavně u dětí, u kterých recidivující – opakující se zánět nosní sliznice velmi často vede k bolestivému zánětu středního ucha.

vstup do blogu


Klíšťata a encefalitida: Co byste měli vědět?

18.4.2017 / Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS.

Asi každý z nás už si alespoň jednou v životě přinesl z výletu do přírody přisáté klíště. A většina z nás zná i postup, jak se klíštěte zbavit – vytáhnout pomocí pinzety či ideálně speciální karty na klíště a ránu vydezinfikovat. Je-li ale klíště nakažené, boj tímto zdaleka nemusí končit. Některým z nás nastanou po několika dnech zdravotní problémy jako například zvýšená teplota, bolesti kloubů a krku. Tyto obtíže trvají několik dnů, po kterých je člověk relativně zdravotně v pořádku. Nečekaně se nemoc vrací, a to ještě v zesílené formě - vysoké horečky, velmi intenzívní bolest hlavy, závratě, dvojité vidění, nebo třes končetin a k tomu malátnost. Po návštěvě lékaře si pak lze jen vyslechnout: klíšťová encefalitida.

vstup do blogu


Lokální suroviny versus potraviny z dovozu. Potřebujeme obojí?

27.2.2017 / Bohumila Weiserová, DiS.

Nabídka trhu je v dnešní době téměř neomezená a bez obtíží si i v běžném supermarketu můžeme koupit produkty z druhého konce světa. Ne vždy ale znamená pestřejší nabídka i lepší možnosti.

vstup do blogu


V mrazech by si měli lidé dávat stejný pozor jako v extrémních vedrech

13.12.2016 / MUDr.Vladislava Pieniažková

Teplé slunečné počasí vystřídal pochmurný podzim. V dalších měsících nás čeká období chladu, dešťových i sněhových plískanic a dlouho na sebe nenechají čekat ani tuhé mrazy. Jak varují odborníci, toto počasí může být pro seniory a osoby s onemocněním kardiovaskulárního systému stejně rizikové jako horké letní měsíce. V mrazu se u řady nemocných mohou zhoršit některá onemocnění jako například angina pectoris. Nízké venkovní teploty často vyvolávají zvýšení krevního tlaku – zvýšení, které neznamená nic pro zdravého člověka, avšak člověka s nemocným srdcem může ohrozit. Ohroženi jsou zejména pacienti s nestabilní anginou pectoris. Rizikové nemusí být pouze mrazivé počasí, stačí i průměrné teploty a velmi silný vítr. Tepny se chladem zužují, pokud nejsou ani v běžných teplotách dobře průchodné, hrozí v mrazivém počasí větší riziko jejich ucpání. „Srdce potom nedostává potřebný přísun kyslíku a nemůže správně fungovat,“ vysvětluje příčinu potíží MUDr. Vladislava Pieniažková z interní ambulance Nemocnice Český Těšín.

vstup do blogu


Nepodceňujte zápal plic – může dokonce i zabíjet!

2.12.2016 / MUDr. Lukáš Prucek

Zápal plic neboli pneumonie patří celosvětově mezi nejčastější plicní onemocnění, které není radno bagatelizovat, protože i v době moderní léčby je příčinou vysoké úmrtnosti.

vstup do blogu


Vadné držení těla: Jak jej poznat a jakým cvičením se ho zbavit?

24.8.2016 / MUDr. Petra Vysluchová

Je alarmující, že v současné době se vadné držení vyskytuje u téměř poloviny dětí (konkrétně 40 %) a má stoupavou tendenci. Tato porucha může vést k vývoji degenerativních změn páteře a bolestivých stavů pohybového aparátu v dětství i dospělosti. Porucha je přitom korigovatelná a lze ji řešit. Důležité je ale vědět, jak vadné držení těla rozpoznat, a následně správně a pravidelně cvičit. Primární roli hrají pediatři, ale třeba také rodiče. Sledování i terapie je pak především v rukou rehabilitačních lékařů a ortopedů.

vstup do blogu


Vadné držení těla: Co ho může způsobit a koho nejvíce ohrožuje?

2.8.2016 / MUDr. Petra Vysluchová

S dětmi trpícími bolestí zad a hlavy se setkávají lékaři ve svých ordinacích stále častěji. Ve velké většině případů je problémem vadné držení těla, což je funkční porucha projevující se nefyziologickou změnou držení těla, svalovou dysbalancí (při které vybrané svalové skupiny ochabují nebo se zkracují) a vadnými pohybovými stereotypy. Vadné držení těla přitom představuje značné riziko pro rozvoj ortopedických vad, bolesti zad v dětství i dospělosti, a také urychluje rozvoj degenerativních změn páteře. Na rozdíl od strukturálních ortopedických vad, vadné držení těla však lze korigovat.

vstup do blogu


Využití alternativní medicíny doma: V čem dělají lidé nejčastěji chyby? A může to být i nebezpečné?

9.6.2016 / MUDr. Olga Pavlová

Pojem alternativní medicína v sobě skrývá velké množství metod terapie, z nichž většina není používána oficiální medicínou. Mezi jednotlivými pojmy lidé často tápou, proto se tentokrát podíváme na to, co to vlastně ta homeopatie je.

vstup do blogu


Alternativní medicína, homeopatie – co tyto pojmy vlastně znamenají? Jsou to synonyma?

14.3.2016 / MUDr. Olga Pavlová

Pojem alternativní medicína v sobě skrývá velké množství metod terapie, z nichž většina není používána oficiální medicínou. Mezi jednotlivými pojmy lidé často tápou, proto se tentokrát podíváme na to, co to vlastně ta homeopatie je.

vstup do blogu


Alternativní medicína nezatracuje klasické postupy a léky

17.2.2016 / MUDr. Olga Pavlová

Medicína by dle mého názoru měla být komplexní. Proto jsem se rozhodla blíže se seznámit a také v praxi uplatňovat některé postupy spadající mezi metody tzv. alternativní. Někteří pacienti se mě ptají, zda lékař, který se rozhodl uplatňovat i některé tyto principy, zatracuje klasické léky.

vstup do blogu


Leden, aneb shazujeme vánoční kila

8.1.2016 / Olga Plačková

Leden je pro nás pracovníky v nutriční poradně jedním z nejrušnějších období roku. Již začátkem prosince si k nám volají klienti o termíny ke konzultaci se slovy, že o Vánocích určitě přiberou a kila půjdou nahoru.

vstup do blogu


Čas novoročních předsevzetí je opět zde

5.1.2016 / Mgr. Katarína Žiaková

Nový rok jako i celé období vánočních svátků přímo vybízí k tomu, abychom se poohlédli a řekli si, co se nám v uplynulém roce povedlo, na co můžeme být pyšní a naopak co bychom mohli změnit nebo dělat jinak. Obávám se, že mnohdy jde spíše o naše přání než skutečná předsevzetí. Z hlediska dosažení dlouhodobých cílů jsou obecně silnější naše vnitřní motivace. Tedy rozhodnout se pro změnu pro naše vlastní uspokojení, vlastní vyrovnanost, ne proto, abychom se stali lepšími v očích někoho druhého.

vstup do blogu